Google.org Leaders to Watch 2022
Tegoroczni Leaders to Watch kreują lepszą przyszłość dla wszystkich – od szeroko pojętego budowania równości po działania w kwestiach związanych ze środowiskiem.
Dr Allison Scott walczy o równość rasową w sektorze technologicznym.
Wychowana w rodzinie zajmującej się edukacją dr Scott poświęciła swoją karierę zawodową poszukiwaniu głównych przyczyn nierówności oraz tworzeniu rozwiązań, które pozwoliłyby upowszechnić możliwości zdobywania wykształcenia w dziedzinie nauk przyrodniczych, techniki, inżynierii i matematyki oraz pracy w branży technologicznej. Jako prezeska Kapor Foundation dr Scott pilnuje, aby szanse i potencjał, jakie niesie ze sobą technologia, były wykorzystywane do likwidowania obserwowanych od lat nierówności oraz tworzenia przyszłości opartej na różnorodności, równości i sprawiedliwości. Obejmuje to troskę o równość w dostępie do edukacji informatycznej na poziomie szkoły podstawowej i średniej oraz pracy w branży technologicznej, a także działania na rzecz opracowania zasad i praktyk promujących równość i integrację społeczną. Umówiliśmy się z dr Scott na rozmowę na temat jej dotychczasowych osiągnięć.
Pytania i odpowiedzi – dr Scott (ona/jej)
Co jest najbardziej satysfakcjonujące w Twojej pracy?
Inspirowanie innych do zmiany praktyk, zasad, strategii i przekonań – tak, aby w większym stopniu brali pod uwagę nierówności społeczne w sektorze technologicznym. Ponadto poznawanie historii sukcesu, które uświadamiają nam, że zmiana jest możliwa. Każdego dnia inspirują mnie młodzi ludzie zaangażowani w zagadnienia sprawiedliwości społecznej oraz informatyki, edukatorzy, którzy ucząc o komputerach, niestrudzenie troszczą się o precyzję i trafność, a także liderzy działający na rzecz zmian zasad. Wiemy, że czekają nas poważne wyzwania (np. systemowa dyskryminacja na tle rasowym, COVID-19, polaryzacja czy kryzys klimatyczny), ale odczuwam dumę, myśląc o pracy, którą wspólnie wykonujemy, budując świat oparty na sprawiedliwości.
Co sprawiło Ci radość w ostatnim roku?
Mimo wyzwań, których pełny był ubiegły rok, odczuwam wdzięczność za proste sprawy – przede wszystkim za to, że moi bliscy, znajomi oraz współpracownicy cieszą się zdrowiem. Wiem, że wiele osób boryka się ze stratą, żałobą i niepewnością ekonomiczną. Swoje inspiracje przekuwam w pomaganie innym. Źródłem inspiracji i otuchy są też dla mnie liczne sukcesy czarnych liderek oraz uznanie centralnej pozycji czarnych kobiet w walce o sprawiedliwość i równość.
„Uważam, że ta praca jest kluczowa w walce o sprawiedliwość rasową, biorąc pod uwagę wszechstronność technologii w połączeniu z brakiem różnorodności rasowej w tym sektorze i nieproporcjonalnie negatywny wpływ, który innowacje technologiczne mają na osoby o kolorze skóry innym niż biały”.
Dr Allison Scott
Co Ty i Twój zespół macie w planach?
Ze względu na palące problemy społeczne możemy stwierdzić, że nadarza się wyjątkowa okazja, aby zająć się historyczną kwestią nierówności, tworząc jednocześnie technologiczny ekosystem przyszłości. Chętnie będziemy kontynuować pracę w najważniejszych obszarach. Wymyślamy na nowo zasady edukacji informatycznej, dając możliwości rozwoju wszystkim uczniom i inspirując nowe pokolenie specjalistów od technologii do badania społecznych, politycznych oraz etycznych implikacji informatyki. Jeszcze mocniej skupiamy się na zwiększaniu dostępności różnych ścieżek kariery zawodowej w dziedzinach technicznych i dbaniu o różnorodność oraz integrację społeczną w miejscu pracy. Nadal będziemy działać na rzecz zmian politycznych w zakresie nierówności na tle rasowym w dostępie do edukacji, przeciwdziałać szkodom wyrządzanym przez technologię oraz inwestować w rozwój zróżnicowanej grupy przyszłych przedsiębiorców i liderów w branży technologicznej
Więcej informacji o Kapor Foundation
Kapor Foundation działa na rzecz utworzenia bardziej sprawiedliwego ekosystemu technologicznego, podejmującego kwestię wieloletnich nierówności na tle rasowym, tworzącego możliwości ekonomiczne i uwzględniającego potencjał oraz perspektywę osób o kolorze skóry innym niż biały. Fundacja to część Kapor Center – grupy organizacji, których celem jest promowanie różnorodności i integracji społecznej w ekosystemie technologicznym przez zwiększanie dostępności programów edukacyjnych w zakresie nauk przyrodniczych, techniki, inżynierii i matematyki, prowadzenie badań, inwestowanie w organizacje działające na poziomie społeczności i szersze przekazywanie kapitału na rzecz społecznie zaangażowanych przedsiębiorców o zróżnicowanym pochodzeniu etnicznym.
Odkryj więcej w Leaders to Watch
Ananya Tiwari pomaga dziewczętom z obszarów wiejskich w Indiach w korzystaniu z możliwości edukacyjnych.
Urodzona i wychowana w Indiach Ananya widziała związek braku dostępu młodych dziewcząt do edukacji z wcześnie zawieranymi małżeństwami. Postanowiła zostać nauczycielką. Wraz z niewielkim zespołem innych nauczycieli otworzyła szkołę w rolniczej okolicy, chcąc poszerzyć możliwości stojące przed dziewczętami. Dysponując kapitałem 8 lat doświadczeń w projektowaniu i wdrażaniu sposobów na oferowanie dziewczętom edukacji i możliwości rozwijania kompetencji niezbędnych w życiu, stała się jedną z założycielek organizacji SwaTaleem Foundation, którą obecnie prowadzi w Indiach. SwaTaleem pracuje z nastolatkami, nauczycielami, rodzicami i urzędnikami nad poprawą wyników edukacyjnych dziewcząt ze społeczności mniejszościowych, w tym dalitów i wspólnot plemiennych. To właśnie one są często wcześnie wydawane za mąż. Organizacja SwaTaleem pomogła już odmienić los niemal tysiąca dziewcząt. Umówiliśmy się z Ananyą na rozmowę na temat jej dotychczasowych osiągnięć.
Pytania i odpowiedzi – Ananya (ona/jej)
Kto zainspirował Cię do działania na rzecz poprawy warunków? Lub co stanowiło taką inspirację?
Wokół mnie zawsze były kobiety. Od mamy będącej moim pierwszym źródłem inspiracji po ciotkę, która nie miała żadnego wykształcenia, ale miała odwagę zakończyć małżeństwo naznaczone przemocą domową i otworzyć budkę z makaronem w Kanpur w stanie Uttar Pradesh. Wierzę również, że obowiązkiem osób wykształconych, którym okoliczności sprzyjają, jest dzielenie się ze swoją społecznością i wyrażanie w ten sposób wdzięczności.
Dlaczego praca, którą wykonujesz w swojej organizacji, jest dla Ciebie ważna?
Jeśli połączysz wielopokoleniowe doświadczenia marginalizacji na tle płci, kasty, religii, statusu socjoekonomicznego, podziału między miastem a wsią oraz braku edukacji, uzyskasz obraz społeczności, z którą pracuje SwaTaleem. Nastoletnie dziewczęta reprezentujące wszystkie wymienione wyżej grupy nadal zmagają się z trudnościami, gdy chcą działać i zdobyć wykształcenie. To właśnie podstawowy obszar, w którym widzimy pole do zmian o charakterze systemowym, angażujących rząd, szkołę i rodziców. Ludzie powinni mieć świadomość sytuacji i przejmować się nią, ponieważ gdy dziewczęta się rozwijają, rozwijamy się wszyscy.
„Każdy może zrobić coś dobrego, niezależnie od sfery społecznej, w której funkcjonuje”.
Ananya Tiwari
Co jest najbardziej satysfakcjonujące w Twojej pracy?
Widok zmian zachodzących w codziennym życiu dziewcząt, gdy rozwiązywanie problemów pomaga im osiągać proste cele życiowe. Te sytuacje są dla nich –i dla nas – jak klocki, z których buduje się długofalową zmianę.
Co sprawiało Ci radość w ostatnim roku?
Pokonywanie licznych trudności, uparte dążenie do celu i rozwój zespołu SwaTaleem, zarówno na poziomie osobistym, jak i organizacyjnym, jest zawsze źródłem nieopisanej radości. Najtrudniej było w czasie pandemii COVID-19, ale wyszliśmy z tego mocniejsi niż kiedykolwiek wcześniej.
Więcej informacji o SwaTaleem Foundation
SwaTaleem (co znaczy „własna osoba” i „posiadanie wykształcenia”, odpowiednio w sanskrycie i języku arabskim) wykorzystuje technologię, aby zapewniać możliwości edukacyjne indyjskim dziewczętom w wieku 10–16 lat, pochodzącym z grup społecznych dotychczas niedostatecznie reprezentowanych. Organizacja zaprasza rodziców, nauczycieli i administrację publiczną do tworzenia ekosystemu wspierającego kształcenie dziewcząt. Dzięki plikom audio, które można odtwarzać przez głośniki bez konieczności dostępu do internetu, dziewczęta szkolą się w matematyce, naukach ścisłych i zarządzaniu finansami, na przykład ucząc się, jak otworzyć konto bankowe.
Odkryj więcej w Leaders to Watch
Dr Brandon Nicholson motywuje męską część czarnej młodzieży do wykorzystywania swojego potencjału.
Pochodzący z Oakland Brandon – absolwent Princeton – działa na rzecz promowania sprawiedliwości rasowej jako założyciel i dyrektor wykonawczy The Hidden Genius Project. Większą część życia poświęcił na tworzenie możliwości zawodowych dla osób, które na nie niezaprzeczalnie zasługują, ale bez jego pomocy nie miałyby szansy ich otrzymać. Program The Hidden Genius Project oferuje szkolenie i opiekę mentorską dla czarnej młodzieży męskiej w zakresie tworzenia technologii, przedsiębiorczości i umiejętności przywódczych, aby odmienić życie młodych ludzi oraz ich społeczności. Działania Brandona pomogły osiągnąć sukces setkom studentów z rejonu zatoki San Francisco, Los Angeles i innych okolic. Umówiliśmy się z Brandonem na rozmowę na temat jego dotychczasowych osiągnięć.
Pytania i odpowiedzi – Brandon (on/jego)
Jaka jest misja The Hidden Genius Project?
Program The Hidden Genius Project oferuje szkolenie i opiekę mentorską dla męskiej części czarnej młodzieży w zakresie tworzenia technologii, przedsiębiorczości i umiejętności przywódczych, aby odmienić życie młodych ludzi oraz ich społeczności. Przez lata osobiście stykałem się z niesprawiedliwością i brakiem dostępu, ale miałem też niesamowite szczęście, które pomogło mi pokonać wiele z tych barier, i otworzyło przede mną liczne szanse oraz możliwości wyboru. Obecnie każdego dnia niestrudzenie pracujemy nad otwieraniem tych drzwi dla młodych ludzi, aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał. Wiele osób łączy naszą organizację z edukacją technologiczną i karierami w Dolinie Krzemowej, ale my staramy się troszczyć o młodzież kompleksowo i dawać jej narzędzia do realizacji dowolnych celów – jakie by one nie były.
Co jest najbardziej satysfakcjonujące w Twojej pracy? Co jest największym wyzwaniem?
Gdy widzimy u naszej młodzieży nieustanną gotowość do stawiania czoła wyzwaniom z zakresu nauczania, opieki mentorskiej, wyzwalania potencjału u innych – zwłaszcza u podobnych im młodych ludzi – i inspirowania ich. Absolwenci kursu intensywnego obsługują większą część naszego programu – poza 15-miesięcznym kursem intensywnym. Jako młodzi mężczyźni o czarnym kolorze skóry uczą młodych ludzi z różnych środowisk i miejsc, wyzwalając ich potencjał i zdolności.
„Mam to szczęście, że każdego ranka budzę się i mogę wykonywać pracę, która jest ważna dla mnie, mojej rodziny i mojej społeczności. Jestem niezwykle dumny z tego, że należę do większego ekosystemu i wykonuję pracę, dzięki której rozwijam się i idę do przodu”.
Dr Brandon Nicholson
Co Ty i Twój zespół macie w planach?
Program The Hidden Genius Project będzie obchodził 10 urodziny, otworzymy w tym roku nową siedzibę główną i nowy ośrodek w Detroit, powitamy wielu nowych członków zespołu i będziemy nadal starali się jakoś funkcjonować w niepewnych czasach pandemii. Mamy nadzieję dotrzeć do kolejnych młodych osób w licznych nowych miejscach i osiągać dobre wyniki.
Jeśli chodzi o cały ekosystem, możliwości dalszego prowadzenia działań zależą od 3 głównych czynników: naszej wiary w możliwości drzemiące w społecznościach, zdolności do wprowadzania innowacji oraz chęci do podejmowania współpracy. Młodzież posiada potencjał i nieustannie inspiruje nas swoją wspaniałością. Potrzebuje tylko łatwiejszego dostępu do odpowiednich kontaktów i szans. Te kontakty i szanse będziemy nadal oferować młodym ludziom przez intencjonalne dzielenie się zasobami i koordynowanie dostępu do zasobów wśród dorosłych (np. w postaci organizacji w społecznościach, szkół, szkolnictwa wyższego, przemysłu, administracji państwowej itp.), a sami młodzi zajmą się resztą. Tak naprawdę codziennie dostrzegam coraz więcej takich ukrytych geniuszy, podążających naprzód własnymi ścieżkami, bez naszej pomocy. Zachęcam, abyśmy wykorzystali szansę i dobrze zapisali się w historii.
Co sprawiało Ci radość w ostatnim roku?
Jedną z rzeczy, które naprawdę poprawiają mi nastrój, jest śmiech mojego synka. Zawsze mnie wzrusza.
Więcej informacji o The Hidden Genius Project
Program The Hidden Genius Project założyło w 2012 roku 5 czarnych przedsiębiorców i specjalistów ds. technologii, których wytrącał z równowagi ostry kontrast między wysokim poziomem bezrobocia męskiej części czarnej młodzieży a ogromem możliwości rozwoju kariery w lokalnym sektorze technologicznym. Aby stawić czoła temu wyzwaniu, założyciele postanowili zaoferować młodym czarnym mężczyznom kompetencje, mentorów i doświadczenia niezbędne do osiągnięcia sukcesu w globalnej gospodarce.
Odkryj więcej w Leaders to Watch
Clara Rowe zarządza platformą typu open source, która wspiera i łączy projekty w zakresie odnowy ekologicznej na całym świecie.
Wychowana w Kostaryce Clara nauczyła się działać na rzecz ludzi i otaczającego ją środowiska dzięki swojej rodzinie. Interesowała ją praca w dziedzinie łączącej zagadnienia zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Clara od ponad 10 lat zajmuje się zarządzaniem zasobami naturalnymi, międzynarodowym rozwojem i zrównoważonym rolnictwem. Doświadczenie w praktycznym wykorzystywaniu rozwiązań z zakresu globalnego zrównoważonego rozwoju przygotowało ją do pracy, którą wykonuje obecnie jako prezeska Restor. Jest to otwarta platforma z danymi naukowymi, która wspiera i propaguje projekty z zakresu odtwarzania środowiska naturalnego na całym świecie, niezależnie od ich skali. Umówiliśmy się z Clarą na rozmowę na temat jej dotychczasowych osiągnięć.
Pytania i odpowiedzi – Clara (ona/jej)
Powiedz coś więcej o wizji Restor.
Wobec coraz szybszego nagrzewania się naszej planety ochrona i odtwarzanie ekosystemów na całym świecie mają krytyczne znaczenie dla zachowania bioróżnorodności, na której wszyscy polegamy. Działania te pomagają też dostosowywać się do zmian klimatu. W Restor popularyzujemy wiedzę o korzyściach, jakie może przynieść odtwarzanie środowiska naturalnego. Oto najważniejsze liczby, które pomogą dobrze zrozumieć temat. Odtwarzanie środowiska naturalnego może zapobiec wyginięciu 60% gatunków, których zniknięcia się spodziewamy. Może pomóc w wychwyceniu ponad 299 gigaton dwutlenku węgla obecnego w powietrzu (czyli 30% całkowitego wzrostu ilości CO2 w atmosferze od czasów rewolucji przemysłowej). Ponadto może przyczynić się do zabezpieczenia żywności dla 1,3 miliarda osób. Odtwarzanie środowiska naturalnego może wywrzeć ogromny, pozytywny wpływ na naszą planetę. Niestrudzenie staramy się wyzwalać ten potencjał.
Co jest najtrudniejsze w Twojej pracy?
Rozwijając startup, stawiamy czoła wielu wyzwaniom: od dbania o równowagę między potrzebami użytkowników i wymaganiami technicznymi po poświęcanie czasu na opracowywanie strategii i pilnowanie, aby była zgodna z naszą misją. To typowe trudności, z którymi mierzą się młode, dynamiczne organizacje.
„Odnowa oznacza odbudowę wszystkich ekosystemów – nie tylko sadzenie drzew czy lasów. I każdy może się w to zaangażować!”.
Clara Rowe
Co przyniosło Ci ukojenie w ostatnim roku?
Gdy jestem na zewnątrz, zawsze szukam pokrzepienia wśród gór, rzek i lasów. Praktykuję to od wielu lat. Co rano staram się napisać haiku. Taki moment refleksji jest codzienną praktyką ukojenia.
Więcej informacji o Restor
Restor przyspiesza procesy odbudowy na całym świecie, prezentując dane naukowe, łańcuchy dostaw i sposoby finansowania, które pozwalają zwiększyć zasięg, skalę i stabilność działań z zakresu odtwarzania środowiska naturalnego. Założona przez Crowther Lab z uniwersytetu ETH w Zurychu i rozwijana we współpracy z Google organizacja Restor zdobyła w 2021 roku nagrodę Earthshot Prize i występuje jako oficjalny partner programu ONZ Decade on Ecosystem Restoration. Odtwarzanie i ochrona ekosystemów mają kluczowe znaczenie dla zachowania bioróżnorodności i realizacji celów związanych z klimatem, a przy tym mogą pomóc ograniczyć skumulowaną globalną emisję dwutlenku węgla o 30%.
Odkryj więcej w Leaders to Watch
Engineer Bainomugisha ma wizję świata, w którym wszystkie miasta afrykańskie mogą cieszyć się czystym powietrzem.
Dorastający na rolniczych obszarach Ugandy Engineer pierwszy raz zetknął się z zanieczyszczeniem obecnym w stolicy jego kraju, kiedy przyjechał do oddalonej od domu o 300 km Kampali, aby studiować informatykę na Uniwersytecie Makerere. Dziś jest dyrektorem Wydziału Informatyki na macierzystej uczelni, gdzie kieruje pionierskim projektem AirQo. AirQo do monitorowania i przewidywania jakości powietrza wykorzystuje modele AI oraz tanie czujniki zamontowane na taksówkach motocyklowych. Wraz z zespołem Engineer działa na rzecz rozszerzenia projektu i objęcia jego zasięgiem nie tylko Kampali, ale również 10 miast w 5 krajach na całym kontynencie, począwszy od Nairobi w Kenii po Akrę w Ghanie. Umówiliśmy się z Engineerem na rozmowę na temat jego dotychczasowych osiągnięć.
Pytania i odpowiedzi – Engineer (on/jego)
Powiedz coś więcej o wizji AirQo.
Mamy ambitny plan, aby z pomocą technologii doprowadzić do tego, że we wszystkich miastach w Afryce będzie czyste powietrze. Zanieczyszczenie powietrza to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, a jego skutkiem może być śmierć wielu obywateli i utrata produktywności, jaką notujemy każdego roku szczególnie w Afryce. W AirQo pragniemy zapewnić obywatelom i instytucjom państwowym dane, na podstawie których można będzie podejmować świadome działania na rzecz poprawy jakości powietrza w afrykańskich miastach.
Co stanowi największe wyzwanie w Twojej pracy?
Świadomość skutków zanieczyszczenia powietrza wciąż jest niska, choć jego jakość długotrwale wpływa na nasze zdrowie. W zderzeniu ze skalą zjawiska obywatele i organizacje mogą odczuwać bezsilność. Ograniczenie zanieczyszczenia wymaga opracowania zrównoważonych, długofalowych strategii i działań na rzecz czystego powietrza.
„9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Jest tak głównie w krajach o niskich przychodach. Tu zaczyna się nasza rola. Chcemy zmienić tę sytuację”.
Engineer Bainomugisha
Co Ty i Twój zespół macie w planach?
Zamierzamy zwiększyć zasięg, włączając kolejne miasta i szerzej udostępniając informacje o jakości powietrza. Dostęp do aktualnych danych o jakości powietrza dla obywateli i organizacji pomoże zwiększyć świadomość problemu zanieczyszczeń i podjąć działania na rzecz jego ograniczenia.
Więcej informacji o AirQo
Założony w 2015 roku na Uniwersytecie Makerere zespół AirQo opracowuje czujniki powietrza i instaluje je na dachach budynków oraz z tyłu motocykli, uzupełniając w ten sposób braki w danych dotyczących jakości powietrza w Ugandzie i całej Afryce Subsaharyjskiej. Zespół w czasie rzeczywistym analizuje dane dotyczące cząstek powietrza i przewiduje lokalne zanieczyszczenie, posługując się oprogramowaniem AI w chmurze. Dzięki prognozom mieszkańcy Kampali mogą ograniczać ekspozycję na niezdrowe powietrze, a instytucje państwowe wykorzystują te informacje w programach poprawy jakości powietrza na poziomie ulicy.
Odkryj więcej w Leaders to Watch
Mariana Costa zmienia wizerunek technologii w Ameryce Łacińskiej.
Na początku funkcjonowania swojej firmy tworzącej strony internetowe Mariana i pozostałe założycielki zauważyły, że spora część programistów zajmujących się tą tematyką samodzielnie zdobywała wiedzę, a w branży działa niewiele kobiet. Dlatego po powrocie do rodzinnego Peru po wieloletnim pobycie w Stanach Zjednoczonych Mariana postanowiła założyć Laboratoria – organizację oferującą kobietom szkolenie z programowania stron internetowych i pomoc w rozwijaniu kariery w branży technologicznej. Dzięki ośrodkom w Peru, Kolumbii, Chile, Brazylii i Meksyku Laboratoria otwiera przed kobietami szersze możliwości znalezienia miejsca dla siebie w rozwijającej się gospodarce cyfrowej Ameryki Łacińskiej, a także do zmiany swojego życia i oblicza całej branży. Od 2015 roku ponad 2000 kobiet ukończyło program a ponad 80% z nich zdobyło pełnoetatowe posady i zdołało niemal dwukrotnie zwiększyć przychody. Umówiliśmy się z Marianą na rozmowę na temat jej osiągnięć.
Pytania i odpowiedzi – Mariana (ona/jej)
Jaki jest Twój plan dla Laboratoria?
Laboratoria działa na rzecz kobiet pochodzenia latynoamerykańskiego, dostępu do dobrej edukacji i promowania konkurencyjności, integracji społecznej oraz zróżnicowania w gospodarce cyfrowej Ameryki Łacińskiej. Nasza praca polega na pokazywaniu kobietom – zwłaszcza tym, które żyją w gorszych warunkach ekonomicznych – możliwości budowania niezwykłych karier w sektorze technologicznym i kształtowania przyszłości naszego regionu.
Co jest najbardziej satysfakcjonujące w Twojej pracy?
Widok naszych studentek i absolwentek, które wykorzystują swój potencjał, wierzą w siebie i błyszczą. Są świadome, że będą uczyć się przez całe życie, zdobywają pewność siebie, która pomaga budować niesamowite kariery, i wspierają się nawzajem przez cały czas. Dzisiaj stanowią inspirację dla tysięcy kolejnych kobiet.
„Naszym celem jest kształtowanie bardziej zróżnicowanej, promującej integrację społeczną i konkurencyjnej gospodarki cyfrowej, która otwiera możliwości przed każdą kobietą, aby mogła rozwijać swój potencjał i w ten sposób kształtować przyszłość Ameryki Łacińskiej”.
Mariana Costa
Co ostatnio sprawiło Ci radość?
Cieszy mnie, że w tak trudnych czasach – dla świata i dla mojego kraju – codziennie pracuję z ludźmi, którzy mnie inspirują, i na ich rzecz, w organizacji przyczyniającej się do budowania lepszej przyszłości.
Co Ty i Twój zespół macie w planach?
Chcemy znacząco zwiększyć zasięg. W Ameryce Łacińskiej są miliony kobiet, którym potrzebne są możliwości rozwoju zawodowego, a sektor technologiczny może okazać się dla nich odpowiednią przestrzenią. Jak możemy pomóc w realizacji tego marzenia? To nasze wyzwanie na przyszłość.
Więcej informacji o Laboratoria
Laboratoria pokazuje kobietom – zwłaszcza tym, które żyją w gorszych warunkach ekonomicznych – możliwości budowania niezwykłych karier w sektorze technologicznym i kształtowania przyszłości Ameryki Łacińskiej. Przez 6 miesięcy w pełnym wymiarze godzin uczestniczą w kursie, rozwijając najważniejsze życiowe umiejętności i szlifując kompetencje technologiczne, dzięki którym będą mogły podjąć pracę jako programistki i projektantki interfejsów. Studentki nie ponoszą żadnych opłat podczas udziału w programie. Gdy zdobędą posadę, w czym pomoże im zapewniana przez organizację Laboratoria usługa dopasowywania talentów do ofert pracy, spłacają koszty swojej edukacji w miesięcznych ratach. Dzięki tym środkom inne kobiety mogą skorzystać z takiej samej szansy. Obecnie w sektorze technologicznym działa prężnie rozwijająca się społeczność kobiet, które wspierają się nawzajem w dążeniu do pozycji liderek branży.
Odkryj więcej w Leaders to Watch
Dr Moritz Kraemer tworzy przyszłość, w której możemy lepiej przewidywać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.
Moritz zdał sobie sprawę, że pragnie poświęcić się badaniu chorób zakaźnych po tym, jak osobiście doświadczył sytuacji, która nieomal przekształciła się w pandemię. Zgłosił się do walki z COVID-19 i wraz z naukowcami z Oxfordu, Szpitala Dziecięcego w Bostonie, Harvardu i wielu innych instytucji założył w lutym 2021 roku platformę Global.health, przyczyniając się do zmiany sposobu przewidywania i badania wybuchów epidemii. Platforma bazuje na ponad 60 milionach zanonimizowanych przypadków COVID-19 z ponad 100 krajów. Pomaga rządom i specjalistom ds. zdrowia publicznego opracowywać bardziej dokładne prognozy przebiegu pandemii i wyciągać wnioski ze skutków podjętych decyzji. Umówiliśmy się z Moritzem na rozmowę na temat jego dotychczasowych osiągnięć.
Pytania i odpowiedzi – Moritz (on/jego)
Co zainspirowało Cię do działania na rzecz poprawy warunków?
W 2011 roku spędziłem rok na Uniwersytecie w Hongkongu w ramach wymiany studenckiej. Mieszkałem wówczas w pobliżu miejsca, gdzie w 2003 roku miały miejsce pierwsze przypadki zarażenia wirusem SARS przez superroznosiciela. Zgłębianie poszczególnych aspektów transmisji choroby w globalnym mieście zainspirowało mnie do zbadania mechanizmów rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych na poziomie międzynarodowym i sposobów powstrzymywania tego zjawiska. Od tamtej pory tworzę technologie ułatwiające monitorowanie chorób zakaźnych w skali globalnej.
Dlaczego praca, którą wykonujesz w swojej organizacji, jest dla Ciebie ważna? Co chcesz powiedzieć innym na temat tego, czym się zajmujesz?
Choroby zakaźne stanowią poważne ryzyko dla istnienia ludzkości. Naszym zadaniem jest zrozumienie, jakie czynniki sprzyjają przenoszeniu choroby i jakie strategie mogą pomóc je ograniczyć. Praca, którą wraz z zespołem wykonuję w Global.health przyczynia się bezpośrednio do publicznego nagłośnienia tego tematu oraz podejmowania decyzji politycznych, które mają szerokie implikacje na całym świecie.
„Największym źródłem inspiracji było dla mnie w tym roku przyglądanie się poświęceniu i brakowi egoizmu ze strony nie tylko mojego zespołu, ale i szerzej pojętego społeczeństwa. Mam nadzieję, że ta zmiana perspektywy przyspieszy postęp i pozwoli uporać się z obecnymi i przyszłymi globalnymi wyzwaniami”.
Dr Moritz Kraemer
Co jest najbardziej satysfakcjonujące w Twojej pracy?
Świadomość, że nasza praca ma bezpośredni wpływ na świat, daje nam prawdziwą satysfakcję. Nieczęsto można uprawiać naukę w czasie rzeczywistym, a taki charakter ma na przykład nasz wkład w procesy określania strategii na szeroką skalę i obserwowanie ich efektów dzień po dniu.
Co Ty i Twój zespół macie w planach?
Zespół się powiększa, a tym samym rosną nasze możliwości wpływania na strategię walki z pandemią oraz przygotowywania się na przyszłe zagrożenia tego rodzaju. W planach mamy opracowanie algorytmów, które pozwolą jeszcze dokładniej szacować ryzyko związane z wariantami SARS-CoV-2. Mamy nadzieję, że dzięki temu każdy człowiek będzie w stanie podejmować lepsze decyzje dotyczące chronienia siebie i innych.
Więcej informacji o Global.health
Za Global.health stoi grupa współpracujących specjalistów ds. technologii oraz badaczy z czołowych instytucji międzynarodowych, którzy starają się stworzyć źródło rzetelnych, szczegółowych, dokładnych i dostępnych w czasie rzeczywistym informacji na temat chorób zakaźnych. To pierwsza tego rodzaju platforma, która gromadzi dane o epidemii pochodzące z różnych społeczności i udostępnia je wszystkim użytkownikom, niezależnie od lokalizacji geograficznej czy przynależności do konkretnych organizacji.
Odkryj więcej w Leaders to Watch
Prezeska zarządu, Kapor Foundation
Dr Allison Scott (ona/jej)
Walka o równość rasową w sektorze technologicznym
Dyrektorka wykonawcza, SwaTaleem
Ananya Tiwari (ona/jej)
Pomaganie dziewczętom z obszarów wiejskich w Indiach w korzystaniu z możliwości edukacyjnych
Dyrektor wykonawczy, The Hidden Genius Project
Dr Brandon Nicholson (on/jego)
Motywowanie męskiej części czarnej młodzieży do wykorzystywania swojego potencjału
Prezeska zarządu, Restor
Clara Rowe (ona/jej)
Zarządzanie platformą typu open source, która wspiera i łączy projekty w zakresie odnowy ekologicznej na całym świecie
Profesor nadzwyczajny i koordynator projektu, AirQo
Engineer Bainomugisha (on/jego)
Wizja świata, w którym wszystkie miasta afrykańskie mogą cieszyć się czystym powietrzem
Współzałożycielka i prezeska, Laboratoria
Mariana Costa (ona/jej)
Zmiana wizerunku technologii w Ameryce Łacińskiej
Współzałożyciel, Global.health
Dr Moritz Kraemer (on/jego)
Tworzenie przyszłości, w której możemy lepiej przewidywać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych
Więcej informacji o projekcie Google.org Leaders to Watch
Wspieramy członków organizacji, które zajmują się najbardziej palącymi problemami społecznymi. Tegoroczni Leaders to Watch to wyłonieni spośród naszych obdarowanych nowi liderzy zmian, którzy starają się, aby ich społeczności – i cały świat – stawały się coraz lepsze. Wielu z nich rozwiązuje problemy przy użyciu innowacyjnych technologii, a inni dbają o szerszą dostępność technologii i promują integrację społeczną.
Google.org z dumą wspiera liderów, oferując im środki finansowe oraz i opiekę mentorską, a także dostęp do naszych najlepszych narzędzi i zasobów.