Dünyayı değiştirme potansiyeli taşıyan fikirler arıyoruz.

Google.org Küresel Etki Yarışmaları ile topluluk odaklı sivil toplum kuruluşlarını ve sosyal girişimleri, topluluklarını (ve ötesini) daha iyi bir yer haline getirmek için ihtiyaç duydukları destekle ödüllendiriyoruz.

5 kadının kolaj fotoğrafı

kuruluşlar açıklandı

Kadınlar ve Kız Çocukları İçin Google.org Küresel Etki Yarışması

Bugün toplum olarak acilen çözmemiz gereken sorunlardan biri cinsiyet adaleti. COVID-19 salgını, çok sayıda kadının ve kız çocuğunun ekonomik geleceğini daha da belirsiz hale getirerek sorunu daha da büyüttü. Kadınların ve kız çocuklarının refah içinde yaşamaları için çalışan 34 kuruluşa 25 milyon ABD doları bağışta bulunuyoruz. Bu bağış, benzer amaçlarla çalışan kuruluşlara son beş yılda sağladığımız 55 milyon ABD doları ile gerçekleştirilenlerin üzerine yeni çalışmaların yapılmasına imkan sağlayacak.

Kuruluşlar hakkında bilgi

Google.org Küresel Etki Yarışmaları

Her yarışma, kişileri belirli bir sorunla mücadele etmek veya bir şehirde, kıtada ya da tüm dünyada belirli bir topluluğu desteklemek için fikir üretmeye davet eder. Dünyanın günümüzde ihtiyaç duyduğu hız ve ölçekte değişiklik yaratabilecek fikirleri olan sivil toplum kuruluşları ve sosyal girişimler arıyoruz. En iyi ve en cesur fikirleri finansman, danışmanlık ve teknik destekten oluşan stratejik bir paketle ödüllendiriyoruz.

İşleyiş Şekli

 1. 1. Aşama

  Başvuruların kabulü

  Topluluklardan veya adaylardan fikirlerini bizimle belirli bir süre içinde paylaşmalarını istiyoruz.

 2. 2. Aşama

  Fikirlerin seçilmesi

  En fazla etki yaratma potansiyeli taşıyan fikirleri belirlemek için uzmanlara, topluluk liderlerine ve genel halka danışıyoruz.

 3. 3. Aşama

  Duyuru ve kutlama

  Seçilen başvurunu sahipleri açıklıyoruz ve topluluğu kutluyoruz.

 4. 4. Aşama

  Uzun süre destek

  Yarışmayı kazanan sivil toplum kuruluşları ve sosyal girişimlere, fikirlerini hayata geçirebilmeleri için en fazla üç yıl süreyle Google.org tarafından finansman ve destek sağlıyoruz.

İki kat etki

Ödül alanlar, Google.org Küresel Etki Yarışması üzerinden yapılan her 1 ABD doları yatırım karşılığında ekstra 1 ABD doları kaynak elde ettiler. Bunu da doğrudan yarışmaya katılmalarına bağladılar.

Google.org Küresel Etki Yarışmalarını neden düzenliyoruz?

 • En iyi çözümlerin genellikle soruna en yakın kişilerden çıktığını biliyoruz

  İhtiyaç sahibi topluluklarla en yakın ilişki içinde olanlara sorunu ve çözümü tanımlamaları için destek veriyoruz.

 • Birlikte zorluklara yaratıcı bakış açıları geliştiriyoruz

  Uzmanlardan, toplum öncülerinden ve halktan zorlu sorunlara hep birlikte kafa yormalarını istiyoruz. Bu da yeni çözümlerin bulunmasını sağlıyor.

 • Yeni fikirlerin potansiyellerine ulaşabilmek için erkenden desteklenmesi gerekiyor

  Halihazırda topluluklarda fark yaratan ve dünyayı değiştirme potansiyeli taşıyan fikirleri harekete geçirmek için finansman, danışmanlık ve teknik uzmanlık sağlıyoruz.

Motosiklet üzerinde çalışan iki adam. Ortak bir ekrana bakan bir grup öğrenci.

Diğer Mevcut Yarışmalar

Şu anda yayında olan diğer Google.org Küresel Etki Yarışmaları'nı keşfedin.

Üzerinde rüzgar türbinleri bulunan yeşil bir alanın havadan görünümü

İklim değişikliğiyle hep birlikte mücadele edelim

Google.org'un İklim Alanındaki Küresel Etki Yarışması

Google.org İklim Alanında Küresel Etki Yarışması, Avrupa'nın daha yeşil, daha güçlü bir geleceğe doğru daha hızlı ilerlemesini sağlamak için teknolojiyi kullanmayı amaçlayanların cesur fikirlerini finanse etmek amacıyla 10 milyon avro taahhüt etmektedir. Seçilen kuruluşlar, fikirlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olması için Google for Startups Accelerator'dan 2 milyon euro'ya varan finansman desteği alabilir.

14 Eylül 2020 Başvuruların kabulü
6 Kasım 2020 Son başvuru tarihi
Yarışma konusunu göster
Beyaz fon üzerine köprü çizimleri

Orta ve Doğu Avrupa'da dijital bölünmeyi ortadan kaldırma

Google.org Küresel Etki Yarışması CEE

Google.org Küresel Etki Yarışması Orta ve Doğu Avrupa (CEE), bağış başvuruları için açık bir çağrıdır. Dijital kapsayıcılığı ekonomik toparlanmanın merkezine koyan girişimleri desteklemek için 2 milyon avro tutarında bağış yapılacaktır. Bireylerin ve toplumların gelecek için yeni beceriler kazanmasına yardım etmek amacıyla teknolojiye ve inovasyona dayalı yardım amaçlı girişimlerde bulunan kâr amacı gütmeyen kuruluşlara, kâr amacı güden kuruluşlara ve akademik kurumlara destek vermek istiyoruz. Herkes için dijital bir ekonomi oluşturmaya ne dersiniz?

20 Ocak 2020 Başvuruların kabulü
1 Mart 2021 Son başvuru tarihi
Yarışma konusunu göster

Geçmiş Yarışmalar

Geçmiş yarışmaların kazananlarını ve buldukları çözümleri keşfedin.

  Ek kaynaklar

  Sivil Toplum Kuruluşları için Google

  Sivil Toplum Kuruluşları için Google, uygun kuruluşların yeni bağışçı ve gönüllü bulmasına, daha verimli çalışmasına ve destekçilerini harekete geçirmesine yardımcı olabilecek Google ürün ve araçlarına erişmesini sağlar.

  Daha fazla bilgi

  Katkıda bulunabileceğiniz diğer yöntemler

  Sivil toplum kuruluşları, Google çalışanlarından bağış ve gönüllü desteği alabilmek için kaydolabilir.

  Her yıl Google çalışanları önemsedikleri meseleler için zaman harcayıp, kendi paralarıyla bağış yaparken, Google da çalışanlarının yaptığı kadar bağış yapıyor. Google çalışanlarından bağış ve gönüllü desteği alabilmek için sivil toplum kuruluşunuzu Benevity'ye kaydedin.

  Daha fazla bilgi